Suomen kaikkien aikojen parhaasta alle 20-vuotiaasta jääkiekkoilijasta on varmasti todella monta mielipidettä.

Ensimmäisenä monella tulee varmasti mieleen supertähdet, kuten Sebastian Aho, Patrik Laine, sekä Jesse Puljujärvi. Myös viime vuoden kisoissa hienoilla otteillaan ihastuttanut Anton Lundell saattaa olla monen paperessa korkealla.

Yksi vaihtoehto on hieman kauempaa historiasta, mutta miehen näytöt puhuvat omaa kieltään hänen henkilökohtaisesta taitotasostaan. Pelaaja, joka ei juurikaan viihtynyt urallaan valokeilassa, vaan halusi keskittyä vain ja ainoastaan jääkiekon pelaamiseen.

Raimo Helminen pelasi vuonna 1984 alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruuskilpailuissa seitsemän peliä hurjilla tehoilla (11+13=24). Helminen valittiin kisojen parhaaksi pelaajaksi, sekä tähdistökentälliseen. Häntä enemmän pisteitä yhdessä U20 MM-turnauksessa ovat tehneet vain Markus Näslund, sekä Peter Forsberg.

Helminen tuli uransa aikana tunnetuksi etenkin laajasta syöttövalikoimastaan. Mies pystyi jakelemaan oikeaikasia, millintarkkoja “lättysyöttöjä” ahtaistakin väleistä, eikä hänellä koskaan vaikuttanut olevan kiire jäällä. Helminen sai osakseen joskus myös arvostelua, hakiessaan ensisijaisesti useimmiten syöttöä laukauksen sijaan, mutta kukaan ei voi kieltää hänen merkitystään suomalaiselle jääkiekolle.

Herrasmiespelaajan maineessa ollut tamperelainen toimi esimerkkinä, niin kaukalossa, kuin myös sen ulkopuolella. Suomessa pelatessaan kevään 1995 maailmanmestari edusti aina Tampereen Ilvestä. Tämän lisäksi tutuksi tulivat myös NHL, AHL, sekä Ruotsin Elitserien, mutta ennen kaikkea mies muistetaan aina maajoukkueesta.

Yksi suomalaisen kiekkoilun ikoneista, joka päätti hienon uransa kauteen 2007-2008. Tietysti Ilveksen paidassa. Helminen on kuitenkin pysynyt tämänkin jälkeen jääkiekon parissa ja on ollut muun muassa mukana Jokerien valmennustiimissä. Tällä hetkellä mies toimii italialaisen HC Pustertalin päävalmentajana.

Kaikkien aikojen suomalainen pistekuningas nuorten MM-kisoissa on kuitenkin Esa Tikkanen. ”Tiki” pelasi uransa aikana jopa kolmet U20 MM-kisat, joissa hän iski 21 otteluun hurjat 36 (17+19) tehopistettä. Tällä lukemalla leijonalegenda on itse asiassa koko historian neljänneksi tehokkain pelaaja nuorten MM-kisoissa. Tikkasta enemmän pisteitä ovat tehneet vain Pavel Bure, Robert Reichel ja kaikkien aikojen pörssikärki Peter Forsberg.