Suomen Jääkiekkoliiton hallitus on irtisanonut Juuso Toivolan Naisleijonien päävalmentajan paikalta. Uuden päävalmentajaksi on nimetty Tero Lehterä.

Juuso Toivola otti Naisleijonat komentoonsa poikkeuksellisissa olosuhteissa kesken Pekingin olympialaisten keväällä 2o22. Seinäjokinen Toivola luotsasi Suomen vaikeista olosuhteista huolimatta välittömästi olympiapronssille. Tämän jälkeen seurasi pohjakosketus, kun joukkue valahti hänen komennossaan jääkiekon MM-kisojen kuudenneksi. Kyseessä on Naisleijonien historian huonoin sijoitus MM-kisoissa.

Seuraavana vuonna Naisleijonat oli MM-kisojen viides ja onnistui palaamaan turnauksen A-lohkoon. Vuosien 2024 ja 2025 kisoissa Suomi kuitenkin otti takaisin itselleen tutun paikan ja voitti kahdesti peräkkäin pronssia.

– Juuso on tehnyt erinomaista työtä naisten maajoukkueen ja naiskiekon eteen, iso kiitos tästä. Kehitystyö jatkuu ja seuraavaksi maajoukkue siirtää uuden päävalmentajan johdolla katseet kohti olympialaisia, Jääkiekkoliiton toimitusjohtaja Sami Kauhanen sanoo liiton tiedotteessa.

Päävalmentajapestin loppumisesta huolimatta Toivolan tehtävät liiton palkkalistoilla eivät välttämättä lopu tähän.

– Olemme käyneet keskusteluja uusista tehtävistä Jääkiekkoliiton sisällä, Toivola kertoo.

– Haluan kiittää lämpimästi naisten maajoukkueen pelaajia ja johtoryhmää yhteisistä kausista ja niiden aikana kertyneistä kokemuksista.

Uudeksi päävalmentajaksi Jääkiekkoliitto on nimennyt Tero Lehterän. Mittavan pelaajauransa jälkeen Lehterä on toiminut päävalmentajana Bluesin U18- ja U20-joukkueille sekä Bluesin ja SaiPan liigajoukkueille. Viimeiset neljä kautta Lehterä on valmentanut ulkomailla, luotsaten ensin HK Dukla Trenciniä Slovakian pääsarjassa ja sitten Västerås IK:ta, Östersunds  IK:ta ja IK Oskarshamnia Ruotsin ykkösdivisioonassa.

– Tämä on hieno haaste urheilullisesti. Edessä on olympiakausi, jolloin naiskiekko ja naisten maajoukkue ovat ison huomion keskipisteenä. Samalla koen tämän erinomaisena haasteena myös johtamistaidoille. Haluan nostaa vaadetta seuraavalle tasolle ja kehittää pelaajia entistä paremmaksi.

Lehterän päävalmentajasopimus on mallia 1+1. Muun valmennusjohdon kanssa käydään keskustelut jatkosta lähiviikkojen aikana. Naisten maajoukkueen kauden 2025–26 ensimmäinen tapahtuma on juhannusviikolla Vierumäellä järjestettävä testi- ja jääleiri.