Suomen naisten jääkiekkomaajoukkue kärsi toisen peräkkäisen tappionsa olympiaturnauksessa, kun Tshekki voitti sunnuntai-illan ottelun lukemin 2–0. Tappio oli Naisleijonille jo toinen ilman tehtyä maalia, ja joukkueen maaliton putki venyi 120 minuuttiin.

Ottelun alku oli Suomelle hankala. Tshekki siirtyi johtoon jo kolmannella peliminuutilla, kun Tereza Pistekova viimeisteli avausmaalin Barbora Jurickovan syötöstä. Tshekkien vahva alku jatkui, ja avauserässä syntyi myös ottelun toinen ja lopulta ratkaisevaksi jäänyt Natalie Mlynkovan osuma.

Suomi paransi otteitaan ottelun edetessä ja sai erityisesti toisessa ja kolmannessa erässä enemmän painetta Tshekin päätyyn. Maalipaikoista huolimatta viimeistely ontui, eikä kiekkoa saatu kertaakaan vastustajan verkkoon. Tshekin puolustus ja maalivahtipeli kestivät suomalaisyritykset loppuun saakka, eikä Anni Keisalan ottaminen pois maaliltakaan tuonut toivottua kavennusta.

Naisleijonien päävalmentaja Tero Lehterä harmitteli ottelun jälkeen tehottomuutta. Hänen mukaansa joukkueen kiekollinen peli oli tänään jo parempaa, mutta ratkaisut viimeisillä hetkillä jäivät vajaiksi.

Kahden ottelun jälkeen Suomi on edelleen ilman pisteitä ja maaleja. Turnaus jatkuu seuraavaksi tiistai-iltana Sveitsi-ottelulla, jossa Naisleijonilta odotetaan jo tulosta. Turnausformaatista johtuen Suomen pudotuspelipaikka on varma, mutta heikko lohkosijoitus tietää kovempaa vastusta puolivälierävaiheessa.

Tshekki – Suomi 2–0 (2-0, 0-0, 0-0)

02.57 1-0 Pistekova (Jurickova)
17.54 2-0 Mlynkova (Trnkova)